Být svým pánem nebo raději pracovat pod firmou? Sepsali jsme výhody a nevýhody

1.       Pracovní doba

Tak v tomto ohledu vede jednoznačně pracovat jako živnostník. Bohužel pracovat pod záštitou firmy se nemůže vyrovnat práci, při které si vy sami volíte, kdy budete pracovat, a jak dlouho budete pracovat. Jako zaměstnanec musíte mít odpracováno určitý počet hodin týdně, takže přestože můžete dělat mnohem náročnější práci, nebo jen musíte sedět v kanceláři, přestože nemáte co dělat, musíte to vydržet, abyste měli ‚odpíchnuto‘.
Člověk pracující na počítači, může pracovat jak v kanceláři, tak z domova

2.       Plat

Tak u platu může být obojí jak výhodou, tak nevýhodou. Pokud pracujete jako zaměstnanec, máte velkou výhodu, protože máte stálý plat. To si kdejaký živnostník prostě nemůže dovolit.  U živnostníka ale máte tu výhodu, že nikomu nemusíte odevzdávat část výplaty (jen státu na daních) a vyděláváte podle svých možností. Pokud jste si našli dobrou práci, můžete pracovat jen dva dny v týdnu a vyjít z toho.

3.       Pracoviště

Tady záleží spíše na Vás, zda preferujete práci z domova, v kanceláři, nebo ‚v terénu‘. Podle toho byste také měli volit, jaké bude Vaše povolání, a jak budete pracovat. Pokud budete zaměstnanci, pravděpodobně budete pracovat v kanceláři (ale některé firmy nabízejí i práci z domova), zatímco když zvolíte práci živnostníka, záleží na výběru Vašeho povolání (jako elektrikář, asi nebudete moct pracovat z domova).

4.       Dovolená

Tak tady snad není pochyb o tom, že vyhrává živnostenství. Samozřejmě, že zaměstnavatel se nemůže vyrovnat živnostníkům, kteří si vezmou dovolenou, kdy chtějí, zatímco on může nabídnout pouze daný počet týdnů.

Na druhou stranu se může stát, že místo abyste si jako živnostník užívali, sotva se uživíte a na dovolené můžete zapomenout.
Peníze jsou jedním z rozhodujících kritérii

5.       4. vlna EET

Tak toto se dotkne hlavně ‚malých‘ podniků. Vyhláška ustanovující EET je povinná pro všechny od roku 2020. Pro mnoho malých podniků to znamená jejich zánik, protože by se prostě neuživili. Podle statistik vyplývá, že až 80 % podniků, kterých se dotkne 4. vlna EET bude nuceno skončit, protože zkrachují.