Je všeobecně známý fakt, že voda přináší do zahrady život a náladu. Podle architektů je voda nejsvětlejší plochou, kterou můžete v zahradě vytvořit. Voda v zahradě by měla být vždycky zakomponovaná přirozeně. Zkrátka tak, aby pohled na vodní hladinu nerušil. Pokud se chystáte v zahradě vytvořit jezírko, postavit bazén nebo třeba jen rozmístit kamenné nádrže s vodou, podívejte se, jak taková vodní plocha vypadá v přirozeném prostředí a čím je obklopená. Kolem jezírka nikdy nesázejte jehličnany, jehličnaté bonsaje a další dřeviny, které se u vody přirozeně nevyskytují. Vsaďte spíš na listnáče, vrbiny a ostatní vodomilné rostlinky.

Biotopické jezero

Aktuální módou jsou biotopická jezírka. Ta vyžadují poměrně mnoho pozornosti a péče. Jakákoliv údržba bez použití bazénové chemie je složitější a potřebujete na ni trochu zkušeností nebo znalostí. Na druhou stranu, zahrada se Vám svou krásou poté odmění. Oproti bazénům jsou biotopy většinou daleko lépe zasazené do zahrady a lahodí oku majitele.

Pokud si chcete práci trochu ušetřit, pořiďte spíš bazén. A když se nechcete připravit o atmosféru, kterou přirozená vodní plocha do zahrady přináší, dejte si práci s jeho promyšleným zasazením do okolí.
Leknín na jezírku

Okolo vodní plochy zasaďte traviny nebo navažte bazén přímo na terasu. I bazén lze obložit dřevem, kamenem nebo keramikou. Vyhněte se umělým materiálům, které mají ty přírodní pouze imitovat. Stejně nikdy nedosáhnou na vlastnosti přírodních materiálů. Zapracujte bazén do zahrady tak, aby vodní plocha vypadala přirozeně a byla v zahradě přínosem. Pokud Vám jde o estetiku, zapomeňte na zastřešení a s vodní plochou si opticky pohrajte. Stejně tak nechte bazén napuštěný přes zimu a plochu nezazimovávejte. I v zimě se můžete na bazén koukat, ačkoliv se v něm nechystáte zrovna koupat. Samozřejmě z praktického a bezpečnostního hlediska je možné zastřešení bazénu doporučit. Pak jde ale o bazén, který raději schovejte za dům, než o dominantu, na kterou byste chtěli koukat každý den z obýváku.

Až už zvolíte biotopické jezero nebo vkusný bazén, rozhodně neplatí pravidlo, že čím menší zahrada, tím menší vodní plocha může na pozemku vzniknout.

3.8/5 - (5 votes)