Bydlení v družstevním bytě

Odlišný systém

Bydlení má několik různých podob, co se týče vlastnění dané nemovitosti. Když ji koupíme, tak není co řešit, protože majitelem jsme my a s nemovitostí můžeme nakládat dle svého, tedy v rámci dodržování zákonů. Druhou také velmi využívanou možností je pronájem, kdy každý měsíc platíme majiteli za to, abychom v jeho nemovitosti mohli bydlet. Důležité je mít v dobře ošetřenou nájemní smlouvu, protože se tak vyhneme řadě nepříjemnostem.

panelový dům

Další ne až tak častou formou je družstevní byt, o kterém toho dost lidí zase tolik neví. Je zapotřebí zmínit, že si nekupujeme samotnou část nemovitosti, ale jenom podíl, který nám dává práva k nájmu, přičemž dále musíme platit poplatky a fond oprav. Jaké to má výhody? Hlavní výhodou je cena, protože ta se pohybuje v řádech desítek procent níž než u klasického vlastnictví. Pokud budete chtít dělat nějaké úpravy, tak Vám je musí povolit samotné družstvo.

Půjčka financí

Vzhledem k specifickému typu vlastnění je na každém, aby zvážil, jestli by chtěl v takové nemovitosti bydlet. Problém může nastat při financování, protože když na bydlení nemáme dostatek financí, tak si můžeme vzít v bance hypotéku. Zde je problém v tom, že nemovitosti nebude naše, takže nemáme čím ručit, a proto většinou banky úvěr na tento typ nemovitosti neposkytují.

moderní bydlení

Z tohoto důvodu se dá využít hypotéky na družstevní byt, kterou poskytuje nebankovní společnost. Ta nemá tak přísné podmínky, a proto není problém s poskytnutím i na tento typ vlastnictví. Splácení si můžeme nastavit až na 30 let, takže si můžeme půjčit dost vysokou částku, kdy je u družstevního bytu výhoda v tom, že nestojí tolik peněz. Získání úvěru není tak složité, přičemž můžeme vyplnit formulář na webu a společnost se nám ozve zpět. Jistě se domluvíte tak, aby spokojené byly obě strany a mohli jste si koupit své vysněné bydlení.