Výrobci nábytku postupují tak, aby uspokojili zákazníka, co se týče úložného prostoru, ale nakonec se zákazník stejně přizpůsobuje danému řešení. Je to docela logické, neboť nelze vyrobit šatní skříň, aby vyhovovala všem lidem tak, že ji přesně napasují do své ložnice od stropu až k podlaze. Každá skříň ponechává nad sebou určitý volný prostor, a ten bývá nevyužitý smysluplně, resp. na skříň si odložíte třeba pokojovou rostlinu jako dekoraci, kterou ovšem můžete mít i jinde.

košile ve skříni

Vestavěné skříně na míru naopak počítají s tím, že vyplní prostor zcela a bezezbytku, čehož lze využít v místech, která nejsou zrovna esteticky zajímavá, jako např. křivé zdi a rohy, zešikmené stěny, škaredé oblouky, neupravené a hrubé zdivo apod. Prakticky je tedy lze osadit do každého volného prostoru ložnic, chodeb, předsíní, půdních vestaveb, sklepů a suterénních prostor, dílen a garáží atd.

Další značnou výhodou vestaveb je vnitřní uspořádání úložného prostoru, které si vytvoříte podle svého uvážení. Buď požádáte o sestavení skříně podle jednotlivých modulů, které vám nabídne výrobce, anebo požádáte o originální řešení vnitřního uspořádání, s počtem a šířkou fochů, s drátěným programem, zásuvkami, prostorem pro šatní ramínka atp.

oblečení na ramínkách

Co je na vestavěných skříních velmi poutavého na první pohled, jsou posuvné dveře. Je to výhodnější technické řešení uzavírání úložného prostoru, než dveře křídlové. Jednak se nevysouvají před skříň, kde zůstává stabilně volný prostor pro pohyb osob, a pak nevisí na pantech, které se mohou prověšovat, a způsobit křížení dveří, jejich nedoléhání či nedovírání.

Posuvné dveře se vyrábí v mnoha různých barvách a vzorech, mohou být opatřeny atraktivním potiskem anebo mohou být pouze v jedné barvě. Lze je doplnit zrcadly, čímž se opticky zvětší obytný prostor. Zároveň byste měli počítat s tím, že čím tmavší dekor dveří si vyberete, tím bude v místnosti odebíráno více světla.