Jaké schody umístit tam, kde je málo místa


Představte si situaci, že jste zdědili po rodičích rodinný dům s jedním nadzemním podlažím, které zasahuje do půdních prostor provizorním dřevěným žebříkem. Půda je ale natolik prostorná a zajímavě členitá, že by stálo za úvahu vybudovat tu obytné prostory. Jediný problém tkví v tom, že přístup do půdních prostor je poměrně úzký, a vyžaduje důkladně promyslet, jaké tu v tomto případě vybudovat schodiště.

Schodišť existuje celá řada typů, mohou být lomené nebo přímé s různým úhlem sklonu a šíří stupňů, ale pro tyto účely se nehodí ani jedno z nich. Zde vám stavební firma navrhne točité schody. Jaké jsou jejich zásadní výhody a také nevýhody?

kamenné schody

V půdorysu vystačíte jen s malým průřezem – lomená a přímá schodiště vyžadují poměrně mnoho prostoru a ukrojí vám z místnosti plochu několika čtverečních metrů. S točitými schody kmkdesign.cz je to mnohem výhodnější, protože se obtáčí kolem centrálního sloupu a jejich válcový tvar potřebuje na své základně jen něco kolem jednoho metru čtverečního. Schodiště navíc můžete umístit kamkoli, jak na okraj prostoru, tak i přímo do jeho středu.

dřevěné točité schody

Krása a elegance – znáte hezčí typ schodů, než je tento? Možná ještě některé lomené schody do tvaru různých křivek, s těmi se elegance točitých schodů může srovnávat, ale klasické rovné schody jen stěží. Jakmile vstoupíte do domu, upoutají vás na první pohled a svým dominantním postavením vás dostanou. Vaše návštěva bude zřejmě chtít vyzkoušet se po nich projít, tak jí to umožněte, i když povedou do vaší ložnice, kam se návštěvy obvykle nezvou.

Chladničku tam po schodech nevynesete – abychom ale nehovořili jen o samých kladech. Točité schodiště má i své nevýhody, vlastně je to zřejmě jen jedna jediná, ovšem podstatná. Budete mít problém tudy přestěhovat objemnější předměty. Třeba taková chladnička s mrazákem nebo velké akvárium či televizor tudy zřejmě neprojdou vůbec.