Klasické dřevostavby na pevných základech, mobilní dřevostavby pro celoroční bydlení, nízkoenergetické domy či rodinné domy vystavěné z tradičních stavebních materiálů – to vše jsou možnosti, jak se zbavit závislosti na bytových družstvech, společenství vlastníků jednotek nebo pronajímatelích, a začít bydlet ve vlastním objektu. Máte-li takovou možnost takto žít, aniž byste riskovali nesplatitelný úvěr a dluhovou past, bude to jistě přínosem i pro vaše zdraví, tedy pokud si zvolíte vhodnou lokalitu, kde lze dobře eliminovat stresové faktory.

solární panely

Dalším důvodem, proč si pořizovat vlastní dům, je možnost vyhnout se zčásti nebo zcela dodavatelům a distributorům energií. Umožňuje to vlastní vrt jako zdroj pitné i užitkové vody, vlastní septik, čistý propan na vaření, tedy nikoli závislost na plynové přípojce, vytápění dřevem a samozřejmě ohřev vody a dodávka elektřiny. Solární panely nebo fotovoltaika – to jsou řešení, která vám pomohou vyhnout se řadě problémů, spojeným s růstem cen komodit na trhu. Solární panel ohřívá vodu, zatímco fotovoltaika vyrábí elektrický proud (nejprve stejnosměrný, který je převáděn na střídavý pro běžné domácí spotřebiče).

fotovoltaika na střeše

Máte-li zájem stát se soběstačnými a také sami zodpovídat za svůj vlastní život a způsob využívání energií, můžete si zjistit vše potřebné, jak funguje fotovoltaika, jak pracují solární panely, jaká je jejich životnost a cenová návratnost, jaké jsou požadavky na instalaci, jak je to s jejich účinností, zda je možné vodu i elektřinu akumulovat a využít v době, kdy nemá slunce takový výkon.

Pro montáž těchto zařízení je možné využít státních dotací, uvádí se, že podmínkou pro její udělení je montáž na nějakou střechu, ale není nutnou podmínkou střecha obývaného domu, nýbrž může jít o garáž, kůlnu, pergolu, altán a jiný typ přístřešku.