Terčino údolí a Kraví Hora – tipy na výlet v Novohradských horách

Novohradské hory se nacházejí na pomezí Česka a Rakouska, jen pár desítek kilometrů od města České Budějovice. Najít zde můžeme zachovalé přírodní krásy a klid. Nepyšní se davy turistů. A pokud víte, kam jít, čeká vás příjemné zpestření víkendu na území jižních Čech.
Nejtypičtějším úkazem Novohradských hor je bezpochyby Terčino údolí, také někdy nazýváno jako Terezino údolí.
most u domku
Pověstné je krásným vodopádem, který je velmi fotogenický a budí dojem čisté přírody. Dostanete se k němu až na konci vaší procházky tímto údolím, kdy budete míjet rozlehlé louky, zříceninu malého zámečku nebo potůčky a renesančně vyhlížející mosty přes řeku. To vše je zakončeno zmíněným vodopádem, který je krásný na pohled ve všech ročních dobách.
Dalším zajímavým místem určeným k výletu je Kraví Hora. Nachází se blízko obce Horní Stropnice. Její výška je 953 m. Výšlap na Kraví horu není vůbec náročný. Jedná se o cestu lesem, po dobře schůdném terénu – kočárek však raději nechte doma. Po výstupu se můžete podívat ještě na kovovou rozhlednu. Vyšplhejte pár desítek točitých schodů a naskytne se vám nádherný výlet na novohradskou krajinu, která působí velmi pokojně, a především neobydleně. Z rozhledny se můžete vydat zpět dolů a prohlédnout si okolí, projít se lesem nazpět.
turistický dalekohled
Pokud vám tyto dvě zastávky nebudou stačit, nic vám nebrání zastavit se ještě podívat se na Státní hrad Nové hrady. Jedná se o stavbu, která vznikla v gotickém stylu. Okolí zahrnuje obrovský hradní příkop a velmi romantické dobové interiéry (vidět zde můžete např. knihovnu, ukázky hyalitového skla nebo rodinný archiv posledního významného rodu, který tuto pevnost obýval).
strážná věž
V případě, že by vám nestačily krásy v oblasti Novohradských hor v Čechách, stačí přejet hranice a podívat se na rakouskou část této přenádherné oblasti. Naleznete zde např. skalní útvary Brotlaibstein, Schalenstein, Rutschstein a Frauenschuh.