Také nemáte rádi katastrofické zprávy? Sebevědomí lidé si dobře uvědomují, jaké to je být přímým účastníkem takového neštěstí, a stává se, že lidem postiženým různě přispívají, třeba finančně. Viděli jsme to například u oblastí postižených ničivými tornády. Zatímco tornádům a povodním se nedokážeme přímou cestou bránit, u požárů a úniků vody to možné je. Zajímavé ovšem je, že protipožárním opatřením lidé věnují mnoho pozornosti, např. instalací různých čidel, hlásičů, prováděním revizí elektrospotřebičů a elektrických rozvodů, ovšem úniku vody se tolik prostoru nedává. Přitom v některých situacích to může znamenat stejnou katastrofu, jako u požáru. Pokud únik vody podceníte a praskne vám těsnění, vodovodní trubka, příruba či jiná armatura v době, kdy jste delší dobu mimo domov, např. na dovolené, může to natolik podmáčet nosné zdivo, že bude dům určen k demolici.

instalatér při práci

Katastrofickým scénářům lze ovšem velmi snadno předcházet, stejně jako u elektrických zařízení. Existuje detektor úniku vody a s ním zabráníte včas poškození vašeho majetku i v okamžiku, kdy jste na cestách a domů je to daleko. Stačí pověřit třeba příbuzné či sousedy, aby dům zpřístupnili instalatérské službě, kterou informujete, a maximálně budete mít v bytě kaluž vody, která nezpůsobí takovou újmu, jako kdyby se váš dům proměnil v bazén.

vodovodní rozvody

Kontakt na instalatérskou havarijní službu byste měli mít uložený v mobilním telefonu a ještě lépe i v nějakém papírovém záznamníku jako pojistku. Havarijní služby zajišťují nonstop servis po celý rok 24 hodin denně a vyjíždí o ve svátky, v neděli, v noci, a třeba i na Štědrý den, když je to nutné. Havarijní služba je nepostradatelná pomoc veřejnosti, podobně jako výjezdy složek Integrovaného záchranného sboru, které zasahují u automobilových nehod, živelných pohrom a dalších katastrof, které naši civilizaci postihují každý den.